Podstawowe pojęcia

Liczba N

to liczba pracowników prowadzących działalność naukową w podmiocie w danej dyscyplinie naukowej, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Weryfikacji dokonuje się na podstawie składanych oświadczeń określających m.in. reprezentowaną dziedzinę i dyscyplinę, zgodę pracownika na zaliczenie do liczby N w danym podmiocie. Liczba N ustalana jest wg stanu na dzień 31 grudnia na koniec każdego roku objętego ewaluacją.

Oświadczenie o zgodzie na zaliczenie do liczby N
Oświadczenie może złożyć każda zatrudniona w podmiocie osoba prowadząca działalność naukową, niezależnie od rodzaju stanowiska. Zmiana stanowiska z badawczo-dydaktycznego na dydaktyczne nie oznacza jednak konieczności wycofania oświadczenia o zgodzie na zaliczenie do liczby N.

Jeśli pracownik jest zatrudniony w grupie pracowników dydaktycznych i zaprzestał prowadzenia działalności naukowej, powinien wycofać oświadczenie, a informacja ta powinna być niezwłocznie odnotowana w systemie POL-on. Wycofanie oświadczenia skutkuje niewliczeniem pracownika do liczby N począwszy od 2019 r. (zatrudnienie uwzględniane jest według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku objętego ewaluacją). Zmiana stanowiska na dydaktyczne nie oznacza, że złożone przez pracownika oświadczenie o reprezentowanej dziedzinie i dyscyplinie przystaje automatycznie obowiązywać.

 

Pracownik prowadzący działalność naukową to:

  1. Nauczyciel akademicki zatrudniony w grupie pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych,
  2. Pracownik zatrudniony na stanowisku innym niż powyższe jeżeli faktycznie prowadzi działalność naukową i złoży oświadczenia o reprezentowanych dyscyplinach oraz zaliczeniu do liczby N.

 

Pracownik dydaktyczny

Jeżeli pracownik ma odpowiedni dorobek, będąc na stanowisku dydaktycznym – może, ale nie musi – złożyć oświadczenie. Jeżeli jednak płynnie i bez przerwy w zatrudnieniu zmienił stanowisko z naukowo-dydaktycznego na stanowisko dydaktyczne, to oświadczenie nadal obowiązuje i nie trzeba składać nowego. Jeżeli pracownik nie ma odpowiedniego dorobku, powinien złożyć oświadczenie o cofnięciu zgodny na zaliczenie do liczby N.

W ewaluacji uwzględnia się tylko osiągnięcia naukowe pracowników, którzy zostali uwzględnieni przy określeniu liczby N w danej dyscyplinie naukowej oraz złożyli stosowne oświadczenia, a w przypadku publikacji naukowych dodatkowo wskazali podmiot jako miejsce prowadzenia działalności naukowej, której wyniki stanowiły podstawę do ich opracowania.

 

Uczestnik szkoły doktorskiej

W ewaluacji uwzględnia się również te osiągnięcia naukowe i artystyczne, których autorzy albo współautorzy w okresie objętym ewaluacją odbywali kształcenie w szkole doktorskiej prowadzonej przez dany podmiot.

 

Numer ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

To cyfrowy identyfikator służący do identyfikowania naukowca czy precyzowania tożsamości badacza w zasobach elektronicznych (tzw. „pesel naukowca”), składa się on z 16 cyfr. Pracownik badawczo-dydaktyczny ma, wynikający z Konstytucji dla Nauki, obowiązek posiadania identyfikatora ORCID oraz powiązanego z nim konta w PBN. Numer ORCID jest również niezbędny do prowadzenia bibliografii naukowej w systemie PBN.

Aby uzyskać rejestrację i numer ORCID należy wejść na stronę orcid.org/register.

W formularzu rejestracyjnym wpisuje się podstawowe dane, tj. imię, nazwisko, e-mail, hasło. Należy również określić, czy dostęp do publikacji, które wprowadzimy będzie całkowicie otwarty, półotwarty (dostęp tylko dla osób, które sami wskażemy) czy ograniczony tylko do właściciela konta. W profilu autora znajdują się: krótki opis naukowca (biografia, słowa kluczowe, strona internetowa autora lub instytucji, identyfikatory w innych systemach) oraz wykaz publikacji, projektów i grantów.

UWAGA!
Zgodnie z przepisami Konstytucji dla Nauki, jeśli publikacje pracownika nie będą umieszczone w systemie ORCID, nie będą brane pod uwagę w procesie ewaluacji, również tej, która zostanie przeprowadzona w 2022 roku.

 

PBN (Polska Bibliografia Naukowa)

Polska Bibliografia Naukowa to portal Ministerstwa Edukacji i Nauki gromadzący informacje o publikacjach polskich naukowców, dorobku publikacyjnym jednostek naukowych oraz o czasopismach polskich i zagranicznych. Stanowi on część Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on.

Aby zarejestrować konto w systemie należy wypełnić formularz rejestracyjny. Konto w systemie może utworzyć każda zainteresowana osoba.

Ewaluacja 2021 – dorobek naukowy za lata 2017–2020. Konta PBN, MCL, ORCID (połączenie) – Prezentacja
Komunikat Rektora UPJPII z dn. 5 VII 2021 w sprawie ewaluacji 2022

 

Publikacje

Artykuł naukowy – jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej:

  • przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy,
  • opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym,
  • artykułem naukowym jest również artykuł recenzyjny opublikowany w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism,
  • artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.

Monografia naukowa – recenzowana publikacja książkowa przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, opatrzona przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym. Monografią naukową jest również recenzowany i opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym przekład na język polski dzieła istotnego dla nauki lub kultury oraz edycja naukowa tekstów źródłowych.

 

Ocena ekspercka monografii naukowych wydanych przez wydawnictwa niezamieszczone w wykazie wydawnictw

Kierownik ewaluowanego podmiotu prowadzącego działalność naukową w ramach dyscypliny naukowej należącej do dziedziny nauk humanistycznych, dziedziny nauk społecznych albo dziedziny nauk teologicznych może złożyć (wymagający uzasadnienia) wniosek o przeprowadzenie eksperckiej oceny maksymalnie pięciu monografii naukowych, posiadających ISBN, które zostały opublikowane:

  1. W ostatecznej formie w pierwszym, drugim albo trzecim roku okresu objętego ewaluacją,
  2. W jakiejkolwiek formie w ostatnim roku okresu objętego ewaluacją.

Ocena jest dokonywana przez ekspertów powoływanych przez ministra na wniosek Przewodniczącego Komisji i obejmuje poziom merytoryczny monografii naukowych zgłoszonych do oceny.

 

Limity osiągnięć publikacyjnych dla pracowników

Autor, który pracował na pełnym etacie przez cały okres objęty ewaluacją może na potrzeby ewaluacji zgłosić wszystkie swoje osiągnięcia publikacyjne, ale do ewaluacji dyscypliny będą liczyły się tylko 4 najlepsze tzw. „sloty publikacyjne”. Slot publikacyjny to jedna „porcja” publikacji, będąca sumą udziałów jednostkowych. Jest on istotny zwłaszcza przy publikacjach wieloautorskich.

Dla publikacji jednoautorskiej udział jednostkowy wynosi 1. Oznacza to, że publikacja jednoautorska wypełnia jeden pełen slot publikacyjny autora. Jeżeli pracownik nie wypełni ani jednego slotu w okresie ewaluacji, cała jednostka traci 3 sloty. W ten sposób jednostka ponosi konsekwencje zatrudniania pracownika, który nie pisze publikacji naukowych, znajdujących się w oficjalnych wykazach. Sankcje zmniejszenia o 6 liczby slotów dla dyscypliny zostaną wprowadzone również w przypadku każdego pracownika prowadzącego działalność naukową, który w okresie objętym ewaluacją był zatrudniony w podmiocie przez co najmniej 36 miesiące, wskazał dyscyplinę w oświadczeniu, ale nie złożył oświadczenia o zaliczeniu do liczby N lub nie złożył oświadczenia o reprezentowanych dyscyplinach

 

Jednostkowy udział (wypełnienie części slotu) autora w publikacji naukowej oraz wartość punktowa udziału jednostkowego

Dla każdej publikacji naukowej ustala się jednostkowy udział każdego autora w danej publikacji – w przypadku publikacji naukowych:

1. Jednoautorskich – udział jednostkowy wynosi 1 (publikacja jednoautorska wypełnia jeden pełny slot publikacyjny).
2. Wieloautorskich – udział jednostkowy (wypełnienie części slotu) ustala się według wzoru:

U = P/Pc × 1/k

P – przeliczeniowa wartość punktowa publikacji naukowej
Pc – całkowita wartość punktowa publikacji naukowej
P = Pc – dla publikacji jednoautorskich
k – liczba współautorów będących osobami, którzy upoważnili podmiot do wykazania publikacji naukowej jako osiągnięcia naukowego w danej dyscyplinie naukowej

Udział jednostkowy ustala się z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Dla każdego udziału jednostkowego ustala się jego wartość punktową według wzoru:

Pu = P/k

Pu – wartość punktowa udziału jednostkowego (wartość punktowa wypełnienia części slotu)
P – przeliczeniowa wartość punktowa publikacji naukowej
k – liczba współautorów będących osobami, którzy upoważnili podmiot do wykazania publikacji naukowej jako osiągnięcia naukowego w danej dyscyplinie naukowej

Wartość punktową udziału jednostkowego ustala się z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Sumę udziałów jednostkowych w publikacjach naukowych uwzględnianych w ocenie ewaluowanego podmiotu w ramach danej dyscypliny naukowej zmniejsza się o 3 w przypadku każdego pracownika, który nie upoważnił ewaluowanego podmiotu do wykazania do celów ewaluacji żadnej z publikacji naukowych w zadeklarowanej danej dyscyplinie.

Sumę udziałów jednostkowych w publikacjach naukowych uwzględnianych w ocenie ewaluowanego podmiotu zmniejsza się o 6 w każdej dyscyplinie naukowej, w ramach której podmiot ten prowadzi działalność naukową, w przypadku każdego pracownika, który nie złożył oświadczenia o dyscyplinie lub/i oświadczenia o zaliczeniu do liczby N w żadnym z podmiotów w którym był zatrudniony.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

Dla Twojej wygody zbieramy ciasteczka, zgadza się na to? :)

Zapisano